пр. Червоної Калини, 68

Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання у населення

Традиційно весною управління охорони здоров’я міста проводить акцію «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання у населення». З 20 березня по 7 квітня львів’ян закликають пройти флюрографічне та спірографічне обстеження, щоб профілактувати і вчасно виявляти туберкульоз та захворювання легень. Цьогоріч акція відбудеться уже вдесять поспіль в рамках Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз (24 березня).

Захворюваність органів дихання протягом останніх років займає першість у структурі загальної захворюваності населення. В Україні близько 8,5 млн. людей страждають від захворювань легень, і щорічно від хвороб органів дихання в Україні вмирає понад 20 тис. людей. Минулого року від хвороб органів дихання у Львові померло 110 осіб. У Львівській області – 908 осіб.

Одним з небезпечних захворювань дихальної системи є хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Воно характеризується дифузним ураженням дихальних шляхів, обмеженням їх прохідності, яке, зазвичай, прогресує і асоціюється з запальною відповіддю легень на шкідливі частки або гази, зокрема через куріння. Воно є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх легеневих захворювань. За інформацією управління охорони здоров’я Львівської міської ради, у Львові зареєстровано 19 290 осіб, хворих на ХОЗЛ. «Проблема хронічного обструктивного захворювання легень у тому, що розвивається воно непомітно для хворого, і впродовж декількох років пацієнт може навіть не знати, що він хворий. До моменту появи задишки захворювання призводить до незворотних морфологічних змін у бронхолегеневій тканині. Щоб на ранньому етапі виявити це захворювання, пацієнту необхідно провести спірографічне обстеження – дослідити функцію зовнішнього дихання та зробити флюрографічне обстеження», - наголошує начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб. Відтак, якщо Вам більше 40 років, Ви курите або працюєте у шкідливих умовах, кашляєте зранку і відкашлюєте харкотиння, чи у Вас виникає задишка при фізичному навантаженні, обов’язково слід звернутися до лікаря та отримати скерування на спірографію – дослідження функції зовнішнього дихання та флюрографічне обстеження. Важливо пам’ятати, що успішне лікування можливе лише тоді, коли воно відбувається на ранніх етапах захворювання. Нагадаємо, торік під час «Днів профілактики туберкульозу і хронічних захворювань органів дихання» обстеження пройшли 25 472 осіб, у 3 осіб виявлено підозру на туберкульоз (0,01%). Спірографічне обстеження проведено 2 266 особам, ХОЗЛ виявлено у 399 осіб (17,6%). Також минулоріч медики та пацієнти Львова отримали нові можливості для ефективнішої діагностики туберкульозу та захворювань бронхо-легеневої системи на ранніх стадіях – для шести поліклінік міста за районним принципом (1МКЛ, 4МКЛ, 2МП, 4МП, 5МП, 6МП) було закуплено сучасні цифрові флюрографи. Довідка

Останніми десятиліттями відбувається невпинне зростання захворюваності на хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), зумовлене поширенням тютюнопаління, забрудненням довкілля, появою нових атипових збудників, нераціональним повсюдним використанням антибіотиків, зростанням вторинних імунодефіцитних станів, старінням населення. Експерти Європейського респіраторного товариства вважають, що 30% хворих на ХОЗЛ у Європі не знають про наявність у них цієї хвороби, а близько 65% пацієнтів з діагностованим ХОЗЛ не отримують адекватного лікування. За прогнозами ВООЗ, до 2020 року ХОЗЛ посяде третє місце серед причин смертності у світі.

Туберкульоз передається аерогенно, тобто через повітря, і зараження відбувається при вдиханні повітря у закритих приміщеннях, які погано провітрюються, і де перебуває або перебувала хвора на відкриту форму туберкульозу людина. Збудник легко потрапляє в організм, проте частіше не спричиняє захворювання. Лише у 10% осіб, які інфікувалися туберкульозною паличкою, розвивається туберкульоз, і найчастіше він виникає у людей зі слабкою імунною системою, хворих на цукровий діабет, дітей до 5 років, підлітків, осіб похилого віку, хворих на злоякісні новоутворення, ВІЛ-позитивних. «2016 року захворюваність на туберкульоз у Львові становила 53 випадки на 100 тис. населення, тоді як у 2015р. – 56,2 випадки на 100 тис. населення. Проте незважаючи на зменшення кількості хворих, смертність від цієї недуги збільшилась з 6,5 випадків на 100 тис. населення у 2015 році до 8,5 випадків у 2016 році. Це пояснюється збільшенням кількості померлих осіб без постійного місця проживання, а також збільшенням кількості резистентних форм туберкульозу та пізнього звернення до медичних закладів тих пацієнтів, яким вперше діагностували туберкульоз», - наголошує начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб. Відтак, львів’ян закликають пройти флюрографічне та спірографічне обстеження у поліклініках міста, бо саме профілактика, вчасне виявлення і лікування цієї недуги на ранніх етапах – запорука успішного і швидшого одужання, адже туберкульоз – виліковний. Водночас слід пам’ятати, що правильний спосіб життя, регулярне харчування, відмова від шкідливих звичок та фізична активність суттєво знижують ризики інфікування туберкульозом та вберігають від захворювань. Нагадаємо, торік під час «Днів профілактики туберкульозу і хронічних захворювань органів дихання» обстеження пройшли 25 472 осіб, у 3 осіб виявлено підозру на туберкульоз (0,01%). Спірографічне обстеження проведено 2 266 особам, ХОЗЛ виявлено у 399 осіб (17,6%). Також минулоріч медики та пацієнти Львова отримали нові можливості для ефективнішої діагностики туберкульозу та захворювань бронхо-легеневої системи на ранніх стадіях – для шести поліклінік міста за районним принципом (1МКЛ, 4МКЛ, 2МП, 4МП, 5МП, 6МП) було закуплено сучасні цифрові флюрографи.

Довідка Туберкульоз залишається серйозною проблемою загальнодержавного масштабу. Нині цю соціально небезпечну інфекційну хворобу слід розглядати крізь призму економічних і соціальних аспектів. Сьогодні кожен житель України в той чи інший спосіб контактує з хворими на туберкульоз, навіть не підозрюючи про це. Важливо знати, що можна зменшити вірогідність зараження у закритому приміщенні, забезпечивши його регулярне провітрювання. На відкритому повітрі туберкульоз не передається.

Симптоми, що можуть свідчити про наявність у людини туберкульозу, такі: кашель, що триває понад два тижні, незначне підвищення температури тіла, втрата ваги, пітливість вночі, слабкість і втома. Якщо людина відчуває хоча б один із цих симптомів, слід обов’язково звернутися до лікаря!

491 переглядів